Artikeln publicerades 18 september 2026

Arbetsmiljövecka

Under veckan som gått har vi fokuserat på flera olika delar av arbetsmiljö för våra elever i årskurs 1, på område 5, som alla läser ett yrkesprogram.

Arbetsmiljövecka

Vi började veckan med att eleverna serverades en hälsosam och god hälsofrukost i vår skolrestaurang på måndagsmorgonen. Därefter var veckan fylld av aktiviteter, så som

  • Brandutbildning - att släcka eld på ett säkert sätt och förstå brandrisker
  • Lära sig digitala hjälpmedel och att hitta sin studieteknik
  • Drogföreläsning med Alex från Droginformation Göteborg
  • Första hjälpen
  • HLR-utbildning
  • Motivation, kloka val, vägen till att ta examen och mycket mer med studie- och yrkesvägledare
  • Lära känna din skolledning

Drogförebyggande

Drogföreläsaren Alex Breeze från Droginformation Göteborg pratade om främjande och förebyggande mot droger. Alex är en av Sveriges mest anlitade drogföreläsare.
Alex pratade om hur droger
påverkar oss mentalt och fysiskt, att droger är ett gift (1: pigg, 2: slö, 3: däckad, 4: död), hur rekrytering till kriminalitet går till och vikten av att ha mål med sin utbildning och vad du vill åstadkomma i ditt liv för att må bra.

Programspecifika aktiviteter

Utöver de schemalagda aktiviteterna bestämde varje program egna aktiviteter för att främja både lärande och utveckling, så till exempel

  • Träningspass
  • Nya lära-känna-övningar för att trimma klassen som grupp
  • Resiliensövningar med klassen
  • Studiebesök som passar utifrån er utbildning
  • Branschbesök
  • Diskutera värdegrund, hur vi pratar med/till/om varandra
  • Gå igenom säkerhet och arbetsmiljötänk
  • Informera om vårt arbete med kränkningar och hur man som elev anmäler en upplevd kränkning